How to Price Your Bake Sale

Photo courtesy of No Kid Hungry.

Knowing how to price your bake sale can be tough. Follow our top tips for pricing!

Don’t price anything under $1. You will have to sell a lot more to reach your fundraising goal and create more change to deal with. Try to keep items priced at even dollar amounts, like $2, $5, or more, instead of pricing at $1.50.

Get comparable rates. Once you have your menu planned, go around town and see how local bakeries and grocery stores price similar items. Don’t be afraid to go a little higher. It’s for charity!

Bundle your baked goods. Consider packaging small items in sets. For instance, cookies and scones will bring in a lot more if sold in sets of 2 or 3.

OUR BAKE SALE RECIPE PRICES:

Rainbow Sprinkle Sugar Cookies: $2 for 1 cookie / $5 for 3 cookies $20 for 12 cookies

Strawberries and Cream Scones: $3 for 1 scone / $8 for 3 scones / $28 for 12 scones

Blueberry Lemon Loaves: $12 for traditional loaf / $4 per slice / $7 per mini loaf / $12 for bundle of 2 mini loaves / $24 for 4 mini loaves

Classic Vanilla Pound Cake: $15 whole / $8 half / $4 per slice

Previous articleRainbow Sprinkle Sugar Cookies
Next articlePecan Shortcakes with Fresh Peaches and Whipped Cream

5 COMMENTS

    • Hi Shanny,

      Thank you for your question! As stated above, you’ll first want to research other bakeries or baked good sellers in your area to get an idea of what price point people in your area will be comfortable paying. From there, you can use our pricing for Strawberries and Cream Scones as your guide ($3 for 1 scone / $8 for 3 scones / $28 for 12 scones). Using that model, for 5 scones you could probably charge anywhere from $12-15, and for 8 scones, anywhere from $20-22.

      The use of fresh vs. frozen fruit can also affect your cost of production, so be sure to take that into account when pricing your scones. Ultimately, if you’re looking to make a profit, you’ll need to make sure your cost of ingredients doesn’t exceed the price you’re charging customers.

      Hope this helps, and happy baking!

    • Hi Maria,

      Thank you for your question!

      Calculating this will require some research on your part. For one, you’ll want to see what bakeries in your area are charging for muffins, and use that as guidance for your pricing. You’ll also want to figure out your cost of ingredients per muffin, and let that help to inform how you price your muffins. You’ll also need to decide if you want to provide a slight discount to those buying a half dozen, which is often a standard practice at bakeries. It’ll also be important to factor in labor costs and equipment/power costs as well depending on the scale of your operation.

      As you can tell, there’s a lot to consider, and a lot will depend on how much profit you’re hoping to make. $5 per muffin might be a good place to start, but again, there are a lot of personal variables that will need to factor into how you price things.

      Happy baking!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.